Pokud vás nebaví chodit každý den do práce a být tam tak dlouho, jak vás vedení potřebuje, ale chcete si svou práci řídit sami, máte hned několik možností. V nich si budete sám sobě pánem, což s sebou ale nese riziko takové, že zodpovídáte za to, abyste si zajistili dostatek práce, která vás uživí. To znamená větší míru zodpovědnosti a také nejistoty. Zde je několik možností, jak můžete začít podnikat.

Franchising

Pokud nemáte svůj vlastní podnikatelský nápad, ale přesto chcete proniknout do světa podnikání, můžete to udělat prostřednictvím franchisingu. Jedná se o dnes již zcela běžnou spolupráci. Již zavedená společnost (například Extéria Market) vám poskytne know-how, potřebný kapitál nebo třeba výrobní prostory a vy jí za to pod jejím jménem budete vyrábět. Musíte se přizpůsobit účetnictví této společnosti a také strpět její kontrolu a dohled. Připravte se také na platbu franchisingových poplatků.

Živnostenský list, obchodní společnost

Pokud máte nápad, můžete jej využít ke svému podnikání a obživě. Založit živnost je mnohem jednodušší než založit obchodní společnost. Nepotřebujete žádný velký počáteční kapitál, na úřadě stačí zaplatit 1 000 Kč a můžete začít podnikat. To založení obchodní společnosti vyžaduje mnohem více byrokracie a v závislosti na zvolené formě podnikání také určitý minimální kapitál. Tentokrát podnikáte na své vlastní jméno, které si budujete mezi zákazníky. Znamená to, že začínáte od nuly, nicméně budujete své vlastní jméno a nikoli jméno franšízora, jako v předchozím případě.

Podnikání s akciemi

Nejedná se o zaručený zisk. Tímto způsobem se dá podnikat i online. Atraktivní jsou zejména dividendové akcie, které zaručují, že jednou za určité období dostanete vyplacenou dividendu – tedy určitou peněžní částku, která náleží každému akcionáři. Dejte si ale pozor, ne všechny akcie jsou dividendové! Na takových pak můžete vydělat tím, že je prodáte za více, než jste je koupili. Začít obchodovat na burze není tak složité, abyste to nezvládli.