Ke zhodnocení aktiv existuje řada způsobů a několik různých typů analýz, které je možné použít ke stanovení budoucího směru. Jednou z nejrozšířenějších je fundamentální analýza, která stanovuje, zda jsou do ceny začleněny všechny aktuální informace. Jako fundamentální analytik prověříte nové informace a určíte, zda jsou tyto informace zakomponovány do ceny aktiva, které máte v plánu obchodovat. Obecně platí, že jakmile budou k dispozici nové informace, cena aktiva se okamžitě přesune do nového rozmezí ještě před tím, než bude odhalena další informace.

Existuje několik způsobů obchodování s využitím fundamentální analýzy. Cílem je zjistit, zda jsou do ceny zahrnuty nové informace, které se chystají ke zveřejnění. Novinkou může být ekonomická zpráva, rozhodnutí o měnové politice, politická otázka nebo zpráva o příjmech. Jakákoliv nová informace, která ovlivňuje budoucí směr aktiva, se označuje jako fundamentální informace.

Co potřebujete vědět

Jednou z věcí, kterou je důležité pochopit, je to, že trhy jsou velmi účinné. To znamená, že byste měli předpokládat, že jsou do ceny akcie začleněny všechny aktuální dostupné informace. Pokud tomu tak je, pak nová informace pohne s cenou aktiva, případně na nové obchodní rozmezí. Pokud nejsou k dispozici žádné nové informace, pak jsou veškeré změny založeny na sentimentu trhu, protože se ceny točí kolem rozmezí.

Skutečnost versus prognóza

Při hodnocení akcií s použitím fundamentální analýzy je důležité, jak nové informace souvisí s tím, co se očekávalo. Pamatujte si, že co se očekávalo, je již zahrnuto do ceny. Pokud jsou nové informace shodné s očekáváními trhu, pak není pravděpodobné, že by došlo k pohybu ceny. Pokud jsou tyto informace odlišné, měla by se cena akcie nebo směnného kurzu rychle přesunout do nového rozmezí. Ke sledování základních novinek můžete využít finanční kalendář.

Finanční kalendář je kalendář, který poskytuje přehled zpráv, které budou zveřejněny během nadcházejícího týdne/měsíce. Pro konkrétní zprávu pravděpodobně budete mít k dispozici plán společně s odhady. Například byste zjistili, že nejnovější zpráva o zaměstnanosti v USA ukázala, že průměrný odhad v nezemědělském sektoru byl nárůst o 170tis. Aktuální zpráva ukázala zvýšení počtu pracovních míst o 306tis., což by byla událost hýbající trhem, v závislosti na aktivech, která sledujete. Vzhledem k tomu, že byla původní informace zahrnuta do ceny aktiva, mohou nové neočekávané informace pohnout trhem.

Shrnutí

Fundamentální analýza je o studiu informací. Pokoušíte se stanovit, zda jsou všechny aktuální informace začleněny do ceny analyzovaného aktiva. Nové informace mohou po zveřejnění pohnout trhem, zejména v případě, kdy jsou neočekávané. Odhady můžete sledovat ve finančním kalendáři.