Finance jsou věcí, kterou bychom měli mít vždy pod kontrolou. Je tedy dobré mít v nich pořádek a vědět jak s nimi naložit. Pojďme se podívat jak na to.

Splatit to nejdůležitější

Když nám přijde výplata, přijde nám, že máme skutečně velké množství peněz, ovšem je potřeba vědět co s nimi udělat. Nejlepší je, vytvořit si určitý systém, pomocí kterého se pak řídit a s penězi nakládat.

Samozřejmě že tento systém je ovlivněn tím, kolik peněz dokážeme vydělat. Nicméně první co bychom měli s našimi financemi udělat je zaplatit hlavní věci jako je nájem, popřípadě zdravotní či sociální pojištění, pokud platíme hypotéku, tak splatit splátku a popřípadě i zaplatit účty za elektřinu, plyn, vodu a další náklady.

Základní měsíční výdaje

Dále je dobré znát naše přibližné základní měsíční náklady, tedy to kolik peněz za měsíc utratíme za to nejnutnější, jako jsou potraviny, hygiena, ošacení atd. Vždy je lepší nejít na krev a i zde si nechat nějakou rezervu v podobě několika tisíc.

Co se zbytkem?

Následně si můžeme dát na stranu peníze na důchod a pokud dlouhodobě šetříme na něco, co pro nás má skutečně význam, pak můžeme dát i na tuto věc určitou částku stranou. Zbylé peníze pak máme pro naší osobní radost, tedy na to zajít si do restaurace, koupit někomu dárek, nebo sobě nějakou drobnost.