Mít jasné finanční cíle by mělo být základem pro každého, kdo chce mít své výdaje pod kontrolou. Dnes se však nejedná o nic složitého. Pojďme se podívat jak na to.

Udělejte si v tom pořádek

Měsíc, nebo rovnou celý rok, si vyžádají celou řadu finančních výdajů ať už očekávaných, tak i těch neočekávaných. Do toho přidejte touhy a přání, které uspokojíte dalšími výdaji a máte najednou pořádně zamotanou změť čísel a dat. V té je zapotřebí udělat pořádek!

Představte si, že máte vysněnou věc, například motorku, kterou chcete zakoupit. Jenže do toho ještě potřebujete koupit auto, splácet hypotéku a také všechny ostatní měsíční výdaje. Je tedy zapotřebí vše si rozmyslet a rozplánovat.

Pěkně přehledně

Klidně si vezměte kus papíru a vše si dopodrobna rozepište. Tedy kolik vás bude stát vůz, kolik dáte měsíčně za nájem či hypotéku, kolik měsíčně utratíte za další výdaje. Je dobré založit si spořicí účet, kdy mnoho z nich nabízí formu, tzv. obálek. Do nich si pak přihráváte jednotlivé měsíční částky a máte vše přehledně rozdělené, víte kolik peněz ještě zbývá a kdy si konečně motorku budete moci koupit.

Zadní vrátka a spoření

Při tom všem šetření však nezapomeňte na dostatečně pevná zadní vrátky, tedy určitý obnos, nejčastěji jednu celou výplatu, která vás podrží v nečekaných problémech. Nezapomeňte také na důchodové spoření a popřípadě i spoření pro své děti.