Stali jste se svědkem, pachatelem nebo obětí trestného činu? Každý se může dostat vlastním zaviněním, ale i nezaviněně, do situace, kdy je proti němu zahájeno trestní řízení. V těchto případech se tak většinou člověk bez advokáta neobejde. Kdy je vhodné vyhledat pomoc advokáta? A jak vybrat v ohromném množství advokátů toho správného? V tom vám může poradit web trestniadvokat.cz zaměřený na trestní právo pro laickou veřejnost.

Kdy se obrátit na advokáta

Existuje nepřeberné množství situací, kdy je vhodné se obrátit na advokáta. Ať už jde o zastupování poškozeného v trestním řízení, obhajobu v trestním řízení či zastupování při dopravních nehodách. Obrátit se na advokáta je vhodné i v případě, kdy potřebujete sepsat trestní oznámení nebo právní pomoc u výslechu. Advokáti disponují zkušenostmi a mohou vás tak připravit na celou situaci. Samozřejmě existuje řada dalších případů, kdy se hodí obrátit na advokáta, vždy jde o naše uvážení. Většinou se nevyplatí podceňovat i méně významnou situaci.

Povinný obhájce

Jsou také případy, kdy se bez advokáta člověk jednoduše neobejde, trestní řízení je zářným příkladem. Nutná obhajoba je například potřeba, je-li obviněný ve vazbě, ve výkonu trestu odnětí svobody anebo má omezenou svéprávnost, či je trestně stíhán za závažný trestný čin, a to již v přípravném řízení. Obdobně musí mít obhájce i odsouzený ve vykonávacím řízení. V těchto případech je možnost si vybrat vlastního obhájce, případně je obhájce ustanoven soudem, tzv. ex offo. Obhajoba v trestním řízení však může být vykonávána vždy pouze advokátem.

Podle čeho vybírat advokáta

A jak si vybrat vhodné právní zastoupení? Advokátů je dnes celá řada a vybrat správnou advokátní kancelář nemusí být vůbec jednoduché. Prvotně se vyplatí orientovat se podle místa, tak abyste nemuseli platit navíc za cestovné. Asi není nejlepší volbou advokát z Brna, pokud bude obhajoba u hlavního líčení probíhat v Praze. Orientujte se také podle referencí a specifičností daného případu, jelikož každý advokát se specializuje na jinou oblast práva. Zejména ve složitějších případech se vyplatí zvolit advokátní kancelář, která disponuje advokáty s různým spektrem zaměření, díky čemuž se nebudete muset obracet na nikoho dalšího.

O trestním řízení a jeho aspektech se můžete více dozvědět na webu trestniadvokat.cz, který vznikl pod rukami odborníků z advokátní kanceláře Švehla & Švehla.