Rozhodli jste se investovat do korporátních dluhopisů, ale nevíte si rady, jakou firmu pro svoji investici zvolit? Vybrat vhodnou firmu mezi velkým množstvím firem je mnohdy oříšek i pro zkušenější investory, takže si z toho nic nedělejte. Před investicí by vám zejména neměla uniknout tato tři kritéria, která hrají významnou roli při minimalizaci rizik spojené s investováním peněz do korporátních dluhopisů. A jaké to jsou?

Historie firmy na trhu

Korporátní dluhopisy, tak jako každý druh investice, mohou přinést jistá rizika, proto je třeba výběru vhodné firmy věnovat dostatek pozornosti. Při výběru firmy se proto rozhodně nezapomeňte zaměřit na historii firmy na trhu, která hraje významnou úlohu při minimalizaci rizika vaší investice. Pokud je firma na trhu nová a nemá téměř žádné zkušenosti, pak je třeba počítat s vyšší mírou rizika, a to i přesto, že vám nabízí velice slušný úrok. Vhodnou volbou jsou zejména firmy, jejichž historie sahá zpátky alespoň 10 let a více. Samozřejmě nulové riziko vám historie firmy nezaručí, ale rozhodně sníží.

Co bude financováno?

Korporátní dluhopisy vydávají firmy k tomu, aby mohly financovat nějaký podnikatelský záměr. Většinou jde o rozšíření výroby, zvýšení konkurenceschopnosti, instalování nových technologií apod. Získané prostředky může firma využít na mnoho různých účelů. A vaším úkolem je zhodnotit, zda financovaný projekt či záměr má smysl. Zhodnoťte si, zda se takový záměr může uchytit a povede ke zvýšení finančního toku dané firmě. Myslete přitom i na to, zda má firma konkurenci a reálnost daného projektu.

Ekonomické výsledky společnosti

Nakonec se neváhejte mrknout i tzv. pod pokličku. Před investicí je dobré se zajímat také o ekonomické či hospodářské výsledky společnosti. Díky nim zjistíte, zda je společnost schopna splácet nabízené úroky a vrátit po sjednané době vaši jistinu. Určitě se vyplatí mrknout na aktiva (ale i další ekonomické ukazatele), které vám snadno odpoví na to, zda firma bude moci dodržet i své závazky, kdyby náhodou došlo k jejímu zániku. Jistým kritériem pro minimalizaci rizika může být také prospekt od ČNB.

Chcete-li vsadit na prověřenou firmu, pak neváhejte investovat do dluhopisů EMTC pro Lipa Learning od společnosti EMTC – Czech, a.s.