Pokud byste si rádi založili svou vlastní živnost, pak pamatujte na to, že se nejedná o nic složitého. Stačí jen pár podepsaných papírů a vědět v čem že to vlastně chcete podnikat.

Kdy založit živnost?

Živnost se zakládá v momentě, kdy chcete provádět určité služby, nebo prodávat produkty oficiální cestou. Na výběr máte dvě možnosti živností a to buď živnost jako hlavní činnost, nebo živnost coby vedlejší činnost ke svému hlavnímu pracovnímu poměru.

Jak na to?

Při jejím zakládání stačí zajít na živnostenský úřad, kde si vyberete ze seznamu činnost, na kterou chcete mít živnost vedenou. Výhodou je, že v takovém případě můžete vybrat z celé řady živností, které ani ve skutečnosti nebudete následně vykonávat.

Zálohy a faktury

Vaší měsíční povinností je poté platit zálohy na zdravotní pojištění a také sociální pojištění. Na konci roku vašeho podnikatelského roku pak budete prodávat přiznání k dani z příjmu, což je věc se kterou vám rád pomůže kterýkoliv z účetních, ale nejedná se o nic, co byste nezvládli vy sami.

Je vždy dobré si ve svém podnikání vést jasně vedenou agendu, uchovávat si přehledně vystavené faktury a další doklady. Výhodou živnosti je vždy to, že jste svým vlastním pánem.