Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Krádeže kovů jsou čím dál vzácnější

Vyhláška zavedená v roce 2015 má svůj účinek. Od tohoto roku totiž výrazně klesl počet krádeží kovů. Poklesly i příjmy některých sběren kovů.

Výkup šrotu byl pro některé lidi v podstatě jediným zdrojem obživy. Zákony této činnosti také dlouho nahrávaly. Nebyly žádné kontroly ani prevence. Není to tak dlouho, co se zákon změnil, a zloději kovů téměř vymizeli.

Vyhláška pomáhá

Samozřejmě, výkup železného šrotu stále láká řadu lidí, krádeže s tím spojené se ale výrazně omezily. Zloděje totiž odrazuje procedura, kterou musí projít před tím, než vůbec dostanou zaplaceno. Když kov přivezete do sběrny, musíte pracovníkům ukázat občanský průkaz, nadiktovat adresu nebo číslo účtu. Peníze tak nedostanete přímo na místě jako dřív, ale poukázkou nebo bezhotovostně.

Nedávno navíc přibylo nové opatření. Sběr šrotu Plzeň musí být opatřen kamerami. V případě, že by se do sběrny vydal zloděj se svým lupem, policie ho může snadno dopadnou. Kromě čísla účtu a osobních informací totiž bude mít k dispozici i jeho profil zachycený na kameře. Přitom už výše zmiňované preventivní opatření měly výrazný vliv na prodej kradeného šrotu. V roce 2015, kdy zákon začal platit, totiž klesly krádeže kovů o více než 70 procent.

Počet krádeží průměrně klesá

Kriminalita přitom rok od roku klesá. V roce 2014, kdy ještě tyto zákony neplatily, evidovala policie skoro 12 tisíc trestných činů spojených s krádežemi kovů. Následující rok už to bylo jen 5 595 případů. V roce 2017 pak počet krádeží kovů klesl na 3 284. To je více než 70% pokles v porovnání s dobou před novou vyhláškou.

Na této vyhlášce je tedy jasně vidět, že stačí jen málo, aby se zabránilo krádežím některých komodit. Krádeže sice nikdy úplně nevymizí, i přesto došlo k jejich výraznému vymýcení. Policie navíc má zlehčenou práci díky kamerám a údajům, které musí prodávající uvést. V Česku se tedy díky této vyhlášce žije zase o něco bezpečněji.