Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

České firmy utíkají z daňových rájů. Jejich počet klesá

Daňové ráje poskytují firmám s vysokými příjmy možnost výrazně ušetřit. Počet českých společností v daňových rájích ale v posledních letech ubývá.

Daňové ráje jsou dobrým a legálním způsobem, jak pro vaši firmu ušetřit spoustu peněz. I přes své nesporné výhody ale české firmy daňové ráje opouštějí. Podle posledních statistik jich jen letos ubylo hned několik stovek.

Daňové ráje přicházejí o firmy

Zdá se, že atraktivita daňových rájů se pro některé tuzemské podniky vytrácí. Koncem června jich bylo v daňových rájích registrováno 11 741, což je o 361 firem než na konci loňského roku. Offshore společnosti ale neztrácí na popularitě pouze v posledních letech. Jde o dlouhodobý trend.

Zato na Slovensku je situace opačná. Mezi tamními firmami jsou daňové ráje pořád oblíbené a hojně využívané. Toho si ostatně všimla i vláda, která chce s krácením daním přes zahraniční schránky bojovat. Slovenským firmám využívajících daňových rájů k optimalizaci výdajů tak mohou hrozit i milionové pokuty.

Marshallovy ostrovy nabírají na popularitě

Pojďme se ale vrátit zpět k České republice. Statistiky totiž jasně říkají, že daňové ráje využívají především movitější firmy. Nejvíce subjektů, kteří mají majitele v některém z rájů, podniká především v oblasti nemovitostí a obchodní činnosti.

Celkově klesající počet offshore společností ale neznamená výrazný úpadek. V některých případech pouze došlo k převedení sídla společnosti do jiného daňového rají. V prvních šesti měsících letošního roku získaly na popularitě především Marshallovy ostrovy. Jen během půl roku vzrostl počet společností s majitel právě na tomto území o 141 procent. Mírně se zvyšoval i počet firem s majiteli na Gibraltaru, Hongongu, Lichtenštejnsku či Ostrově Man. Největší pokles pak zaznamenalo Nizozemsko, USA a Monako.