Začínáte podnikat a snažíte se minimalizovat výdaje? Jednou z položek, které se zřejmě nevyhnete, jsou služby účetního. Nabízí se však i jiná možnost – dělat si vše svépomocí a ušetřit. Obě varianty mají svá pro i proti.

Rozhodující je způsob podnikání

Na otázku, zda se vždy vyplatí účetní, nebo je naopak výhodnější pořídit si cenově dostupný účetní systém a realizovat účetnictví vlastními silami, neexistuje jednoznačná odpověď. V prvé řadě záleží na typu podnikání. V řadě druhé pak na vašich schopnostech.

Podnikání pod taktovkou právnické osoby (nejčastěji s.r.o.) si žádá vedení tzv. podvojného účetnictví. V takovém případě se zřejmě bez pomoci účetního neobejdete.

Výrazně jednodušší je daňová evidence. Tu lze poměrně snadno zvládnout, byť nemáte s vedením účetnictví žádné zkušenosti.

Účetní vám ušetří čas i peníze

Pro drobného živnostníka s několika desítkami faktur představuje spolupráce s účetní firmou výdaj ve výši do deseti tisíc korun ročně. Je však moudré na problematiku nahlížet i z jiného úhlu – zkušený účetní může podnikateli ušetřit spoustu peněz daňovou optimalizací. Nehledě na to, že na peníze lze převést také ušetřený čas. Zpracování daňové evidence trvá podstatně déle než pár minut.

Někdy se vyplatí i vlastní účetní oddělení

Na jedné straně stojí živnostníci, kteří si dělají účetnictví sami, na straně druhé pak středně velké a větší firmy – ty podvojné účetnictví delegují na externí účetní firmu, anebo si rovnou pořídí informační systém s účetním modulem a najmou účetního do zaměstnaneckého poměru. Vyplatí se jim to?

Velkou výhodou účetního – zaměstnance je fakt, že se ve své pracovní době zabývá pouze záležitostmi týkajícími se zaměstnavatele. Může se plně soustředit na jediný subjekt a zaměstnavatel má vše plně pod kontrolou.

Resumé? Na pár faktur ročně zřejmě stačíte, ale přesto je vhodné podnikání konzultovat s odborníkem. V případě rozjetějšího businessu či podvojného účetnictví raději neriskujte a obraťte se na profesionály.